ozatilim-mtsk@hotmail.com

Motosiklet Ehliyeti Türleri

Motosiklet Ehliyetleri Hakkında Açıklama:

Motosiklet ehliyeti sınıfları yeni trafik yasası ile yeniden düzenlendi. Motosiklet kullanımı genellikle küçük motorlu motosikletlerle başlar ve kademe kademe daha güçlü motorlara geçişle devam eder.Kullanıp kendini geliştirdikçe daha büyük motorlu ve güçlü motosikletler kullanmak güvenlik  açısından önem arzediyor. Motosikletler kontrolsüz ve tecrübesiz kullanıldığında çok tehlikeli hale gelebiliyor.

Ehliyet sınıflarıda bu yönde düzenlendi. Artık ilk motor deneyiminiz bir yarış motoru olamayacak.16 yaşında ehliyet almak isteyen bir sürücü adayı max 15 beygir ve 125 cc lik küçük motorlu olarak tabir edilen motorsikletlerin veya 4 tekerlekli motosiklet olan  atv lerin ehliyetini (B1 sınıfı) alabilecek. Ancak 18 yaşından sonra 46 beygir güce kadar motosiklet kullanabileceği ehliyet olan A2 ehliyeti alabilecek.

Daha güçlü motorlar kullanmak istenmesi durumunda 2 yıl A2 ehliyete sahip olduktan sonra A Sınıfı motosiklet sürücü belgesine geçiş yapılabilecek. Ehliyet sınıflarında yapılan düzenleme, ehliyetleri aşama aşama vererek , motosiklet sürücüsünde mutlaka bulunması gereken tecrübe kriterini yükseltmeyi hedefliyor. Motosiklet kazaları çoğunlukla tecrübesiz sürücüler ve kontrolsüz hız sebebiyle meydana geliyor.Denge ve hız kavramı uzun süre motor kullanımı ve motosikleti tanıma ile bilinçaltımıza yerleşmektedir.

İlk defa motosiklet sürücü belgesi alacaksanız, ve 16- 18 yaş arasında iseniz B1 Sınıfı ATV Ehliyeti yada A1 sınıfı ehliyet , 18 yaş üstüyseniz A2 Sınıfı Ehliyet ve B1 Sınıfı Atv Ehliyeti alabilirsiniz. A Sınıfı ehliyeti ancak 2 yıllık A2 Ehliyet tecrübenizden veya 24 yaşını doldurduktan sonra A2 tecrübesi aranmadan alabilirsiniz. Güçlü motorlara meraklıysanız ve güvenli bir şekilde kullanmak istiyorsanız 2 yıllık tecrübe arandığı için bir an önce A2 ehliyet almanızı öneririz. 24 yaşın üzerindeyseniz direkt olarak A sınıfı ehliyet alabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.