Sürücü Belgeleri

BELGE SINIFI

ARAÇ CİNSİ

BELGENİN TANIMI

M

Moped : İki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri kullanacaklara verilir.

A1

Motorlu Bisiklet : Silindir hacmi 125 CC, gücü 11 Kw. ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 Kw’ı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

A2

Motosiklet : Gücü 35 KW’ı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 KW’ı geçmeyen üç tekerlekli motosikleri kullanacaklara verilir.

A

Motosiklet : Sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 KW’ı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

B1

Dört tekerlekli Motosiklet  (ATV) : Net motor gücü 15 KW’ı, net ağırlığı 400 KG’ı, yük taşımacılığında kullananlar için net ağırlığı 550 KG’ı geçmeyen dört (4) tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

B

Otomobil/Kamyonet : Otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir. Belge sahibi azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan araçları kullanabilir. B sınıfı ehliyet ile M, B1 ve F ehliyet sınıflarına tabii araçlar da kullanılabilir.

B (Engelli)

Otomobil/Kamyonet (Engelli) : Otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir. Belge sahibi azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan araçları kullanabilir. B sınıfı ehliyet ile M, B1 ve F ehliyet sınıflarına tabii araçlar da kullanılabilir.

BE

Otomobil + Romörk :B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 KG’ı geçmeyen römork veya yarı römork çekecek birleşik araçları kullanacaklara verilir.

C1

Kamyonet : Azami yüklü ağırlığı 3.500 KG’ın üzerinde olan ve 7.500 KG’ı geçmeyen kamyon ve çekicileri kullanacak sürücülere verilir.

C1E

Kamyonet + Römork : C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen  birleşik araçları kullanacaklara verilir.

C

Kamyon : Kamyon ve çekici kullanacaklara verilir.Kamyon : Kamyon ve çekici kullanacaklara verilir.

CE

Kamyonet + Römork : C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 KG’ı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

D1

Minibüs : Minibüs kullanacaklara verilir.Minibüs : Minibüs kullanacaklara verilir.

D1E

Minibüs + Römork : D1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 KG’ı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

D

Otobüs : Otobüs kullanacaklara verilir.

DE

Otobüs + Römork : D sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara ve azami yüklü ağırlığı 750 KG’ı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

F

Traktör : Lastik tekerlekli traktör kullanacaklara verilir.

G

Operatörlük Belgesi : İş makinesi türündeki motorlu araçları kullanacaklara verilir.